Telefony ip – dla kogo?

Wraz z wzrostem popularności telefonów IP (bardziej znanych jako telefony VoIP), wiele osób zaczyna się zastanawiać czy to coś odpowiedniego dla nich. Wielu myśli, że być może skorzystanie z takich technologii przyczyni się do rozwoju firmy, a przy okazji do zaoszczędzenia na comiesięcznym abonamencie i rachunkach za telefon. I są to jak najbardziej rozsądne powody, z których warto rozważyć przejście na telefonię IP. Aktualnie z telefonów ip korzysta coraz więcej firm i instytucji, wykorzystując wszelkie korzyści, które ta usługa zapewnia. A korzyści jest naprawdę wiele. Poniżej wymieniamy niektóre z nich, które zapewne przyczyniły się do tego, że wiele przedsiębiorców zaczęło korzystać z tej innowacyjnej formy komunikacji.

Jedną z ważniejszych zalet, jeśli nie najważniejszą, są wspomniane wyżej, niższe rachunki za telefon. Są one możliwe dzięki temu, że w przypadku telefonów ip nie występują opłaty abonamentowe. Jedyne koszty jakie ponosimy, to rzeczywiste koszty połączeń telefonicznych. I są one relatywnie niskie, bo większość operatorów oferuje stawki w granicach kilku groszy za minutę za połączenia krajowe. Można też bez problemu skonfigurować telefon ip w taki sposób, aby można było z jego pomocą dzwonić za granicę i wykonywać połączenia międzynarodowe. Ceny są korzystne przy połączeniach do każdej części świata, a nie tylko do Unii Europejskiej. Jeśli wziąć pod uwagę ilość rozmów wykonywanych w firmie przez wszystkich pracowników, różnica okazuje się być naprawdę spora.

Tutaj przechodzimy do kolejnej zalety telefonów ip. Korzystając z technologii VoIP można zintegrować sieć komputerów i telefonów. Można też ustawić jedną centralę, która będzie kontrolować wszystkie podporządkowane jej urządzenia. Ma to szczególne zastosowanie w firmach zrzeszających sporą liczbę pracowników, którzy na co dzień korzystają z telefonów firmowych. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się między innymi w przypadku call center lub innych stanowisk związanych z telefoniczną obsługą klienta.

Innym plusem wynikającym z zastosowania telefonii ip w swojej firmie jest możliwość korzystania z już posiadanych telefonów. Co ciekawe, sieć internetowa, z której korzystają telefony ip, może zostać tak skonfigurowana, że będzie można z niej korzystać również z wykorzystaniem zwykłych telefonów stacjonarnych. W tym przypadku zastosowanie będzie miała bramka VoIP, taka jak na przykład Cisco spa112. Jest ona urządzeniem, które pośredniczy w połączeniu zwykłego telefonu do sieci ip.

To tylko niektóre z zalet i cech telefonów ip. Jeśli zdecydujesz się na wprowadzenie w swojej firmie tego rozwiązania, warto przemyśleć czy lepiej będzie użyć telefonów przewodowych, czy też bezprzewodowych. A może pozostać przy dotychczas wykorzystywanych telefonów analogowych i zakupić jedynie bramkę VoIP, w celu korzystania z sieci internetowej. Warto też przeanalizować jak duży zasięg telefonu i jak wytrzymałą baterię zapewni nam dany model i czy spełnia to nasze oczekiwania. Wszystkie te i wiele innych kwestii warto rozważyć przed zakupem, aby dokonać odpowiedniego wyboru.