Słuchawki bezprzewodowe i z kablem

Słuchawki niegdyś były jedynie w wersji z kablem i jako słuchawki nagłowne, czyli takie zakładane na głowę. Można powiedzieć, że przypominały opaskę, ponieważ kształt konstrukcji jest taki sam, tyle, że na obu końcach mamy głośniczki i od każdego odchodzi kabel, które się łączą w jeden z odpowiednim wtykiem na jego końcu. Dzisiaj słuchawki już niekoniecznie tak wyglądają, ponieważ ich podstawowa wersja wcale nie musi mieć obecnie kabla i przyjmuje różne rozmiary czy fakturę. Słuchawki przeszły długą drogę i teraz mamy szeroki wybór modeli i możliwości, ponieważ zmienił się nie tylko wygląd, ale też funkcje.

Słuchawki rodzaje

Słuchawki poza tym, że obecnie można nabyć w wersjach z kablem czy bez, mają też różnorodne wersje w zakresie jakości i modeli. Słuchawki do pc to w dalszym ciągu najczęściej słuchawki nagłowne, ale te codziennego użytku do telefonu już raczej będą przeważały słuchawki douszne. Mogą być to słuchawki usb z wbudowanym mikrofonem, które często napotkamy jako słuchawki do pracy w biurach. Mogą to być również słuchawki telefoniczne w formie bezprzewodowej, czyli słuchawki do telefonu stacjonarnego – charakterystyczny kształt opływowy i prostokątny. Jednak słuchawki poza różną formą można także podzielić w inny sposób – pod względem branży. Inne będą słuchawki do biura, a kompletnie inne do studia nagraniowego. Dziś słuchawki znajdziemy w sumie wszędzie, więc można pod względem jakości wyróżnić jako osobne kategorie dla słuchawek na usb między innymi: branżę call centre, branże muzyczną, branżę gier komputerowych.

Słuchawki możliwości

Słuchawki to także wiele możliwości, które niegdyś nie były dostępne. W dzisiejszych czasach słuchawki nie pełnią jedynie funkcji podstawowej, czyli umożliwiania słuchania czegoś. Dziś możemy zakupić na przykład słuchawki z mikrofonem usb, dzięki którym nie tylko będziemy słyszeć, ale też i rozmawiać z innymi. To istotne na przykład w branży call centre czy w trakcie gier zespołowych przez Internet. Słuchawek z mikrofonem będą używali profesjonalni gamerzy oraz każdy człowiek, ponieważ najzwyklejsze słuchawki do telefonu (takie z kablem douszne) mają wbudowany mikrofon. Jednak nowoczesne słuchawki mają wiele możliwości – mogą redukować szumy, wyciszać kompletnie otoczenie dla lepszej jakości dźwięku, mogą także podkreślać konkretne częstotliwości dźwięku lub bass. Profesjonalne słuchawki będą mogły znacznie więcej, np. izolować dźwięki. Wszystko zależy od tego, jakie słuchawki i jak drogi model wybierzemy. Im bardziej zaawansowane słuchawki, tym droższe.

Słuchawki już dawno przestały pełnić jedynie podstawową funkcję oraz służyć wyłącznie dla rozrywki. Dzisiaj odgrywają równie ważną rolę na wielu stanowiskach pracy, jak na przykład w call centre, gdzie stanowią podstawowe narzędzie pracy każdego konsultanta. Podobnie jest w przypadku profesjonalnych graczy w e-sporcie, ponieważ obecnie istnieje osobna kategoria sportowa dla gier komputerowych, gdzie gracz bez słuchawek nie realizuje swojej powinności w stu procentach i jest na straconej pozycji bez szans na wygraną.