Nawóz do warzyw – kiedy i jak stosować

Stosowanie nawozów to jeden z kluczy do osiągnięcia sukcesu w uprawach różnego rodzaju roślin, od trawy począwszy, poprzez kwiaty, warzywa i zboża, na drzewach i krzewach kończąc. Bez użycia odpowiednich preparatów tak naprawdę nie mamy większych szans na osiągnięcie zamierzonych rezultatów, jakimi są obfite plony. W tym artykule chcemy się zastanowić jaki jest najlepszy nawóz do warzyw, aby móc go zastosować i osiągnąć widoczne efekty. Jednocześnie, musimy pamiętać o tym, że nawet najlepszy nawóz nie przyniesie spodziewanych rezultatów, jeśli nie będzie odpowiednio stosowany. Trzeba wobec tego wiedzieć nie tylko jakiego nawozu użyć, ale także kiedy go zastosować i w jakich ilościach, tak aby nasze warzywa nie tylko wyrosły, ale także były dorodne i miały ten niepowtarzalny naturalny smak i intensywny zapach, który zapewne pamiętamy z dzieciństwa, z ogródka naszych dziadków, czy rodziców.

Kiedy i jakie nawozy pod warzywa stosować?

Do wyboru mamy naturalny lub sztuczny nawóz do warzywniaka. W zależności od tego, na który z nich się zdecydujemy, nawożenie będzie wyglądało nieco inaczej. Wśród nawozów bardziej naturalnych i ekologicznych najbardziej znane są takie jak gnojówka, czy obornik pochodzenia zwierzęcego oraz kompost pochodzenia roślinnego. Jednak warto zwrócić uwagę na jeszcze inny rodzaj nawozu do warzyw, jakim jest roślinny nawóz zielony,  z powodzeniem sami możemy wyprodukować na naszej działce. W jaki sposób to zrobić? Wystarczy zasadzić w ogródku rośliny o wysokim wskaźniku zielonej masy i szybkim współczynniku wzrostu. Następnie, należy razem z nimi przekopać ziemię o odpowiedniej porze roku i na odpowiednią głębokość. Najlepszą porą na zasianie roślin pod takie zielone nawozy do warzyw będzie lato, wtedy przekopać je można już jesienią, przygotowując grunt na następny sezon. Można także sadzić je jesienią, a przekopywać wiosną, tuż przed posadzeniem warzyw. Zapewni to bardzo dobre podłoże i warunki do wzrostu i rozwoju danych warzyw. Można oczywiście również postawić na nawozy sztuczne – w ich przypadku stosujemy je jedynie w sezonie, zaczynając wczesną wiosną, niedługo przed zasadzeniem pierwszych warzyw.

Jak dużo nawozu potrzeba warzywom?

Jest to dość trudne pytanie, gdyż wszystko zależy od rodzaju i stopnia użyźnienia gleby. Jeśli regularnie stosujemy nawozy naturalne i zielone nawozy roślinne, gleba będzie w lepszej kondycji i nie będzie potrzebowała tak wielu składników odżywczych, jak w sytuacji, kiedy takich nawozów nie stosujemy. Generalnie każdy nawóz do warzyw ma na swoim opakowaniu umieszczone przykładowe dawkowanie, jednak jego dokładna ilość będzie zależała od jakości podłoża i z czasem na pewno sami dojdziemy do wniosku jakie ilości są niezbędne do odpowiedniego wzrostu posadzonych warzyw. Kiedy już będziemy wiedzieć jakie rodzaje i ilości nawozów do warzyw stosować oraz kiedy nawozić nimi nasze warzywa, z pewnością przyniosą one dorodne i zdrowe zbiory o intensywnym smaku i zapachu.