Naprawa rury kanalizacyjnej – jak zrobić to szybko i tanio?

Każda instalacja, nawet ta wykonana najstaranniej z najlepszych możliwych materiałów, po pewnym czasie ulega uszkodzeniu i wymaga wymiany, a czasem jedynie naprawy. Nierzadko również podczas prac w domu zostaje uszkodzona jedna z rur. Co w takiej sytuacji zrobić? Jak możemy naprawić rurę kanalizacyjną w jak najszybszy i jak najprostszy sposób?

Renowacja natryskowa

Renowacja natryskowa rur kanalizacyjnych pozwala na naprawę wybranego odcinka z innego miejsca niż mieszkanie, w którym ona przebiega. Fachowiec, który podejmuje się naprawy, bez problemu może określić miejsce, w którym wystąpiło uszkodzenie lub też nieszczelność i dostać się do niego poprzez przyłącze, które znajduje się np. u sąsiada. Natryskowa renowacja rur kanalizacyjnych rozpoczyna się od czyszczenia. Konieczne jest pozbycie się osady, brudu i rdzy. Dzięki specjalistycznemu sprzętowi, możemy mieć stuprocentową pewność, że wszystkie zanieczyszczenia zostaną usunięte. Podczas czyszczenia rury są płukane wodą i monitorowane za pomocą kamery TV. Kiedy rury zostaną wyczyszczone, przechodzimy do etapu suszenia. Ważne jest, aby rury, na które zostanie nałożony materiał były suche. Do suszenia najlepiej zabrać się wtedy, gdy nie ma nikogo w domu. Konieczne jest bowiem wyłączenie wody w rewitalizowanej rurze, przez co korzystanie ze zlewu, wc czy umywalek jest niemożliwe. Etap suszenia także wymaga korzystania z kamery. Wówczas można w bardzo prosty sposób sprawdzić, czy rura jest wystarczająco sucha. Naprawa rury kanalizacyjnej rozpoczyna się od nałożenia materiału za pomocą elektrycznych wałków, które zakończone są głowicą natryskową. Dzięki temu, że materiał jest bardzo cienki, średnica rewitalizowanych rur nawet w najmniejszym stopniu się nie zmniejsza. Nie tworzą się również żadne progi. Materiał bardzo szybko schnie, po kilkudziesięciu minutach pracę można uznać za skończoną.

Wstawienie mufy

Kiedy w jednej z rur zrobiła się dziura, wbrew pozorom, można to bardzo szybko naprawić, wstawiając nową mufę. Dla ułatwienia, cały proces należy rozpocząć od zaznaczenia dwóch  punktów – na prawo i na lewo od uszkodzonego miejsca. Ważne jest, aby odległość od jednego punktu do drugiego odpowiadała całkowitej długości mufy. Należy wyciąć ten fragment, a następnie oszlifować końce pilnikiem i nałożyć pastę ślizgową. Potem wystarczy już nasunąć mufę nasadzoną na koniec rury który znajduje się za uszkodzonym miejscem (patrząc w kierunku przepływu). Nie jest to wcale konieczne, jednak warto zaznaczyć sobie przewidzianą głębokość wsunięcia mufy. Następnie nakładamy pastę poślizgową na koniec rury, wówczas możemy już nasunąć mufę aż do miejsca, które wcześniej zostało zaznaczone. Potem wystarczy jedynie nasunąć mniejszą mufę z drugiej strony i docisnąć. Warto sprawdzić, czy wszystko dobrze się trzyma i czy jest ok. Jeśli tak – naprawa rury kanalizacyjnej skończona! Jest to prosty, szybki i tani sposób, ie zawsze jednak skuteczny, zależy to bowiem od uszkodzenia.