Na czym polega rehabilitacja po endoprotezie kolana?

Regularne ćwiczenia, które mają na celu odzyskanie siły oraz ruchomości i w końcu stopniowy powrót do codziennych czynności jest ważne dla przywrócenia pełnego zdrowia. Dowiedzmy się co robić, aby rzeczywiście powrócić do sprawności.

Odpowiednie ćwiczenia

Rehabilitacja po endoprotezie kolana powinniśmy rozpocząć od wykonywania ćwiczeń tak szybko, jak tylko będziemy w stanie. Możemy je zacząć wykonywać już na pooperacyjnej sali, bardzo krótko po zabiegu. Początkowo możemy odczuwać pewien dyskomfort, ale także ćwiczenia przyśpieszą nasz powrót do zdrowia oraz znacznie zmniejszą pooperacyjny ból. Żadnych ćwiczeń nie wykonujemy na własne ryzyko. Nie mamy takiej wiedzy, aby móc samodzielnie dobierać odpowiednie zestawy ćwiczeń. Czasem możemy sobie więcej zaszkodzić niż pomóc.

Już wkrótce po operacji rozpoczniemy chodzenie na bardzo krótkich dystansach oraz wykonywania codziennych czynności. Taka wczesna aktywność ułatwi nam zdecydowanie powrót do zdrowia oraz także pomaga w przywracaniu siły oraz ruchomości swojego kolana.

Prawidłowe chodzenie to najlepszy sposób na to, aby móc umożliwić wyzdrowienie kolana. W pierwszej kolejności poruszamy się przy pomocy balkonika bądź ortopedycznych kul. Nasz fizjoterapeuta opowie nam dokładnie, w jakim stopniu możemy swoją nogę obciążać.

Poza zwiększeniem swojej codziennej aktywności konieczna jest także profesjonalna rehabilitacja po endoprotezie kolana. Są to już zaawansowane ćwiczenia pod okiem rehabilitanta. Każdy rehabilitant ma swoje sprawdzone metody. Musimy mu bezgranicznie zaufać. Najczęściej do danego rehabilitanta trafiamy z polecenia lekarza, który nas operował oraz prowadził leczenie. Możemy zatem liczyć na naprawdę dobrą opiekę. Nie poddawajmy się. Nawet gdy na początku jest trudno, to z każdą kolejną rehabilitacją będzie tylko łatwiej. Jak będziemy zauważać efekty, to naprawdę będziemy już mieć stosowną motywację. Będziemy chcieli jeszcze więcej osiągnąć. Pod okiem wykwalifikowanego rehabilitanta naprawdę powrócimy bardzo szybko do pełnej sprawności. Musimy dać z siebie wszystko.

Nie wolno nam się poddawać bez żadnego istotnego powodu. Nie zawiedźmy rehabilitanta, ale najważniejsze jest to, aby nie zawieźć siebie. To nam najbardziej powinno zależeć. Rehabilitant może robić co w jego mocy, ale bez naszej silnej woli wszystkie starania mogą pójść całkowicie na marne. Nie dopuszczajmy do tego i udowodnijmy wszystkim jak szybko powrócimy do pełnej sprawności i normalnego funkcjonowania.