Na czym polega nowoczesna obróbka metali z użyciem technologii CNC?

Technologia CNC (Computerized Numerical Control) jest rozwijana od 80 lat, ale dopiero na przestrzeni ostatnich dekad przeżywa prawdziwy rozkwit. Ta nowoczesna technologia całkowicie odmieniła dotychczasową obróbkę metali, czyniąc ją bardziej wydajną, szybszą oraz dokładniejszą. Bez technologii CNC nie powstałby przemysł, który znamy w dniu dzisiejszym. Warto zatem zgłębić ten temat i sprawdzić, jak przebiega obróbka metali w technologii CNC.

Szybka i precyzyjna obróbka skrawaniem CNC

Przed erą komputeryzacji, mechaniczna obróbka metali była bardzo czasochłonnym i żmudnym procesem wymagającym manualnej pracy. Wszystko zmieniło się za sprawą technologii CNC, którą zaczęto rozwijać już w latach 40. ubiegłego wieku. Otóż, obróbka metali cnc to nic innego, jak obróbka sterowana przez zaawansowany algorytm komputerowy, który szybko i skutecznie prowadzi do uzyskania docelowego kształtu i rozmiaru metalowych elementów.

Sama procedura jest bardzo prosta. Automaty tokarskie obsługują pręty o małej średnicy lub przygotówki o większych średnicach. Po umieszczeniu metalowej bryły ustawiany jest algorytm, w zależności od docelowego produktu. Obecne w maszynie noże, wiertła oraz gwintownice są sterowane komputerowo, co pozwala uzyskać precyzyjną część. W ten sposób powstają m.in. śruby, tuleje, nakrętki, gwinty, wkręty, łączniki oraz inne elementy metalowe.

Jakie korzyści oferują nam usługi CNC?

Technologia CNC sprawiła, że obróbka metali jest czynnością dużo szybszą i wydajniejszą. Najbardziej zaawansowane automaty są w stanie wyprodukować nawet kilkadziesiąt tysięcy elementów w ciągu godziny. W ten sposób zaspokajane mogą być ciągle rosnące potrzeby nowoczesnego przemysłu. Obróbka metali CNC jest absolutną podstawą np. w branży motoryzacyjnej. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, technologia CNC odpowiada m.in. za komfort i bezpieczeństwo transportu.

Profesjonalna obróbka metali w technologii CNC

Obróbką metali zajmują się certyfikowane firmy dysponujące wieloma urządzeniami zaprojektowanymi z myślą o szybkim i precyzyjnym wytwarzaniu części metalowych. Najczęściej do obróbki trafia stal, choć firmy zajmują się także mosiądzem, aluminium oraz miedzią. Z usług CNC korzystają najczęściej duże zakłady produkcyjne. Produkowane elementy metalowe trafiają również do marketów budowlanych oraz metalurgicznych. Firmy zajmują się również realizacją zamówień opartych na indywidualny projekt przedłożony przez klienta.