Jak dopasować klamkę do drzwi?

Dobór klamki do drzwi nie jest prostym zadaniem. Wiąże się przede wszystkim z koniecznością zwrócenia uwagi na kilka istotnych szczegółów. W tym przypadku nie jest tak, że wybiera się tę, która po prostu się podoba. Trzeba wybrać klamkę, która będzie przede wszystkim do konkretnych drzwi pasować.

Okucia do drzwi idealnie dopasowane rozmiarem

Biorąc pod uwagę okucia do drzwi, na myśl przychodzą przede wszystkim klamki. Bez nich poprawne funkcjonowanie drzwi byłoby po prostu niemożliwe. Ich wybór jest na tyle duży, że można się w nim wręcz pogubić. Jak wobec tego dobrać klamkę do posiadanych już drzwi? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej rozmiar, wymiary. To ma wpływ na montaż tego elementu. Ważnym kryterium wyboru klamki jest jej konstrukcja, a przede wszystkim typ tarczy, tak zwanego szyldu. Wyróżnia się takie jak szyld pełny, rozeta, WC, wkładka oraz klucz. Dostępne są prostokątne, okrągłe i kwadratowe. Do najpopularniejszych rozwiązań należą szyldy typu rozeta, które składają się z okrągłej albo kwadratowej tarczy łączonej z uchwytem. Do nich można dokupić rozetę z otworem na klucz albo pokrętło z zamkiem WC. W sprzedaży dostępne są również klamki osadzone na tarczach okrągłych lub kwadratowych już z rozetą na kluczyk. Wybierając klamkę, należy zwrócić uwagę na to, czy posiada ona sprężyny po obu stronach, które zdecydowanie podnoszą komfort podczas otwierania i zamykania drzwi. Przeważnie dostępne w sprzedaży klamki są przeznaczone do montażu na drzwiach o grubości 4 – 6 cm, choć tak naprawdę można też dostać klamki do drzwi znacznie grubszych.

Okucia do drzwi współgrające z ich stylem

Wiadomo, że bardzo ważne jest, aby klamka idealnie pasowała rozmiarem do drzwi i dzięki temu spełniała swoje podstawowe funkcje. Jednak jej wygląd też ma znaczenie. Wybierając okucie do drzwi w postaci wspomnianej klamki, należy wziąć pod uwagę jej styl. Pod tym względem musi współgrać ze skrzydłem drzwiowym. Jeśli jedno i drugie będzie w zupełnie różnych stylach, skrzydło drzwiowe nie będzie dobrze wyglądało. Co więcej, skutecznie popsuje wystrój całego pomieszczenia. A przecież nie chodzi tu o to, by urządzać mieszkanie całkiem bez gustu, ale wręcz przeciwnie. Mieszkanie powinno być praktyczne, a wspomniana klamka funkcjonalna i wygodna w użyciu, ale na pewno nie może wyróżniać się tym kosztem wyglądu, który też jest bardzo ważny.

Okucia do drzwi a ich jakość i wykonanie

Klamki w sumie nie są drogie i te proste modele można dziś dostać już za jakieś kilkanaście złotych. Jednak trzeba liczyć się z tym, że najtańsze produkty są automatycznie wykonane z materiałów słabej jakości. Czy taką klamkę warto kupić? Raczej nie. Klamka już po kilku użyciach może ulec awarii. Taki zakup byłby wówczas zupełnie bez sensu. Dlatego ceną nie należy się kierować, ale zdecydowanie bardziej jakością, materiałem, z jakiego klamka ta została wykonana i jak wykończona. Solidna klamka przetrwa uścisk każdej dłoni i posłuży przez wiele długich lat. Warto za taką właśnie się rozejrzeć, a szukać za specjalnie nie będzie trzeba, ponieważ wybór klamek jest duży i ich dostępność jest bardzo dobra. Okucia te są we wszystkich sklepach, które oferują drzwi oraz wyposażenie wnętrz. Można je kupić w sklepach stacjonarnych oraz internetowych.

Zakończenie

Chcąc kupić okucie do posiadanych już drzwi, trzeba głównie zwrócić uwagę na jego wymiar, jakość, wygląd i styl. Dobrze dopasowana klamka pozwoli na wygodne otwieranie i zamykanie drzwi bez żadnych ograniczeń. Stanie się jednocześnie dekoracją tego skrzydła, jak również całego pomieszczenia. Cena jest tu najmniej ważna, choć należy mieć na uwadze to, że klamki dziś wcale nie są drogie. Można je dostać w wielu sklepach, głównie z asortymentem wykończeniowym, w sklepach oferujących drzwi. Bez względu na to, czy kupujemy klamkę do drzwi wewnętrznych, czy zewnętrznych, trzeba kierować się tymi samymi kryteriami. Liczy się tu jakość, funkcjonalność i bezpieczeństwo, a przy okazji atrakcyjny wygląd kompletnego skrzydła drzwiowego.