Czym są nawozy płynne i jak je stosować?

Stosowanie nawozów ma za zadanie poprawę jakości ziemi, dzięki temu rośliny będą miały mocniejszy system korzeniowy oraz będą mogły prawidłowo się rozwijać. Na rynku można znaleźć bardzo duży wybór nawozów w różnej formie i o różnym przeznaczeniu. Nawozy płynne to jedne z nich. Jak je stosować i kiedy? O tym dowiesz się poniżej. 

Czym jest nawóz płynny?

Nawóz płynny to środek poprawiający jakość gleby, który jest rozpuszczalny w wodzie. Takim roztworem podlewamy ziemię wokół roślin. Składniki odżywcze wraz z wodą wnikają w głąb rośliny i mogą zostać przez nie pobrane poprzez system korzeniowy. Takich nawozów można używać również do oprysków liści. Jak każdy preparat nawozy płynne mają wady i zalety. Na pewno warto zwrócić uwagę na to, że to dobra opcja, bo dużo szybciej wnikają w strukturę gleby. Najszybsze będą działa nawozy granulowane, przy czym trzeba mieć na uwadze to, że ich dobroczynny wpływ będzie krótszy. Dobrą opcją jest podlewanie roślin regularnie, ale roztworami o niskich stężeniach. Dzięki temu można uniknąć przenawożenia, jednocześnie rośliny mają stały dopływ składników odżywczych w glebie. Nawozy płynne można stosować nawet zimą, będą świetną opcją do roślin doniczkowych. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że są niezwykle wydajne, bo z 500 litrów opakowania można uzyskać nawet 100 litrów gotowego preparatu, taki nawóz wystarcza na rok. Nawóz płynny powinniśmy przechowywać w ciemnym miejscu, nie może być narażony na działanie promieni słonecznych, bo może to na niego bardzo negatywnie wpłynąć. Gdy nawozu będzie zbyt dużo, może to doprowadzić do zasolenia gleby, przez to system korzeniowy może ulec uszkodzeniu.

Obecnie coraz więcej rolników decyduje się na podawanie azotu w płynnej postaci, z uwagi na szybkość działania, ale także cenę. Korzyści płynące z korzystania z nawozów płynnych są duże, dlatego bez wątpienia warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio składować nawozy płynne, co więcej należy uwzględnić koszty ich magazynowania. 

Rodzaje nawozów płynnych
Nawozy płynne składają się zazwyczaj z siedmiu albo ośmiu różnych nawozów. Nie każdy nawóz będzie odpowiedni do danej uprawy i ziemi, dlatego jak nie znamy się na rzeczy, najlepiej zdecydować się na wsparcie specjalisty, który nam doradzi. Aby móc określić, jaki nawóz płynny będzie odpowiedni, warto dokładnie przeanalizować jakość gleby, technikę uprawy, podróże oraz rodzaj uprawy. W dzisiejszych czasach w sklepach nie brakuje różnego rodzaju nawozów, dlatego bez wątpienia znajdziemy taki, który będzie odpowiedni. Nawozy płynne dzielą się na środki kwasowe, zasadowe oraz neutralne. Trzeba wiedzieć, jak jak je mieszać, żeby były odpowiednie. Nieumiejętne łączenie składników może doprowadzić do niezamierzone kontaminacji. Pracując z nawozami płynnymi trzeba zachować ostrożność, bo są to preparaty o dużej koncentracji. Jeżeli doszłoby do kontaktu produktów ze skórą czy oczami, wówczas może mieć to bardzo poważne skutki. To, dlatego tak ważne jest to,aby zapoznać się z tą kwestią i przestrzegać środków ostrożności. 

Podsumowując, nawozy płynne cieszą się dużym zainteresowaniem wśród rolników i nie ma się czemu dziwić. Są to preparaty bardzo szybkie i skuteczne w działaniu, dlatego tak wiele osób po nie sięga. Ważne jest ustalenie odpowiedniej dawki nawozu, trzeba mieć na uwadze też takie czynniki, jak rodzaj gleby, rodzaj uprawy, warunki pogodowe.